ua en ru

Стало відомо, які вакцини від коронавірусу можна змішувати в Україні

Стало відомо, які вакцини від коронавірусу можна змішувати в Україні Фото: які вакцини дозволили комбінувати в Україні (Віталій Носач, РБК-Україна)
Автор: Федор Лапий

В Україні дозволили комбінувати вакцини від коронавірусу при проведення імунізації. Однак змішувати можна лише певні препарати, а також лише у певних випадках.

Про це РБК-Україна розповів імунолог та голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики при МОЗ, член оперативного штабу МОЗ з питань вакцинації Федір Лапій.

Варто прояснити, оскільки питання є актуальним і багато є запитів. Деякі країни втрапили у халепу, коли припинили використання вакцини від AstraZeneca для певних вікових категорій, бо автоматично виникло питання, а що ж робити з другою дозою вакцини? Зокрема, як це було в Німеччині. Це стало приводом для екстрених досліджень, попередні результати яких були отримані в Німеччині, Британії, в Іспанії. Деякі країни прийняли такі змішані схеми і навіть їх схвалили як повноцінні, якщо прибуває до них іноземець, вакцинований за такою змішаною схемою.

Відповідно, Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики, яку я очолюю, провела засідання в середу і розглядала це питання. Сьогодні на штабі в Міністерстві охорони здоров'я вже затвердили позицію НТГЕІ для того, щоб далі рухатися.

В Україні на сьогодні прийняли наступне:

  • якщо особа вакцинована першою дозою мРНК - це Pfizer/BioNTech, то у другу дозу потрібно робити вакциною від Pfizer/BioNTech;
  • якщо невідомо, чим робили першу дозу, або особа вакцинована мРНК вакциною від компанії Moderna, то друга доза вводиться вакциною від Pfizer/BioNTech;
  • якщо особа вакцинована першою дозою від AstraZeneca, то оптимально, щоб і друга доза була від AstraZeneca.

Але, якщо після першої дози AstraZeneca були зафіксовані тромбози (венозні або артеріальні) або була тяжка несприятлива подія (наприклад, алергічна реакція), або третій варіант - коли ми бачимо, що є дефіцит вакцини від AstraZeneca, тоді ми використовуємо другу дозу вакцини на мРНК платформі, тобто Pfizer/BioNTech.

Всі питають за CoronaVac. Річ у тому, що ми приймаємо рішення, виходячи з досліджень, які вже мають проміжні результати. Такі дослідження існують для комбінації AstraZeneca та Pfizer/BioNTech, але ми не знаємо про дослідження для комбінації CoronaVac та інших вакцин.

Федір Лапій, для РБК-Україна