Існуючі вакцини, швидше за все, будуть неефективні проти "Омікрона"
Новий штам коронавірусу під назвою "Омікрон" має понад 30 мутацій в гені S. Це може вплинути на ефективність існуючих вакцин від коронавірусу.
Про це в коментарі РБК-Україна розповіла професор, завідувач кафедри епідеміології Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Наталія Виноград.
Перший пацієнт, інфікований "Омікроном", був зареєстрований 9 листопада в Ботсвані. Два тижні вивчення його характеристик показали, що він може становити високу загрозу. У зв'язку з цим Всесвітня організація охорони здоров'я вирішила кваліфікувати цей вірус в групу варіантів, що викликають занепокоєння. У цій групі вже є чотири віруси - "Альфа", "Бета, "Гамма", "Дельта".
П'ятий варіант вірусу - "Омікрон" - стривожив світ з кількох причин. Перша - це кількість мутацій, якої не було у всіх попередніх варіантах, їх понад 50. З них 32 мутації мають медичне значення, тобто вони змінюють ті властивості, які можуть привести до різнопланових негативних тенденцій. Однозначно хвилює і те, що вірус поширюється дуже швидко.
По-третє, відбулися надзвичайно серйозні зміни в гені S, тому цей варіант не дуже добре розпізнають нинішні тест-системи. Поки немає оновлених тест-систем ВООЗ запропонувала: якщо не спрацьовує детекція виявлення S-антигену, то такий випадок вважати підозрою на "Омікрон". Раніше S-антиген був головною ознакою.
Тепер же якщо спрацьовують додаткові три праймери, але не спрацьовує головний - це слід вважати випадком захворювання ковід з підозрою на "Омікрон". Крім того, змінилися ті ознаки, які будуть, очевидно, сприяти зростанню кількості хворих, які потребують госпіталізації.
Більш того, ці зміни в S-антигені поставили під сумнів захист від вакцин, адже більшість вакцин були розраховані виключно на S-антиген, а він змінився. Тому зараз неясно, наскільки ефективними будуть вакцини. Швидше за все - не будуть. Тому виробники вже почали роботу по заміні плазміди на "Омікрон".
Ні у кого поки немає відповіді, наскільки виявляться під ризиком зараження ті, хто перехворів. У тих державах, де вже вперше виявили випадки "Омікрон", люди хворіють повторно. Але потрібно врахувати те, що в цих країнах найвищий рівень захворюваності на ВІЛ-інфекцію. Тобто там дуже багато імунодефіцитних людей.
За два-три тижні ми зможемо побачити більш реальну ситуацію - яка клінічна картина, який можливий обсяг наслідків, наскільки ефективний захист.
Наталія Виноград, для РБК-Україна