ru ua

Що потрібно знати про коронавірус: головне

Що потрібно знати про коронавірус: головне Пробірка з написом "Коронавірус" (УНІАН)

Відповіді на ключові питання про COVID-19

Що таке коронавірус

Коронавіруси - загальна назва сімейства вірусів, які викликають інфекційні хвороби різного ступеня тяжкості (від легкої застуди до серйозних патологічних станів) у людей та тварин.

SARS-CoV-2 - останній з виявлених коронавірусів, характеризується респіраторними симптомами (лихоманка, сухий кашель, слабкість, втрата смакових відчуттів, нюху). Вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Наприкінці 2019 року SARS-CoV-2 спричинив пандемію захворювання COVID-19. Спалах інфекції охопив більшість країн світу.

Де почався спалах коронавіруса і чому

Коронавірус SARS-CoV-2 вперше був зафіксований в китайській провінції Хубей в грудні 2019 року.

Масове інфікування почалося в місті Ухань, хворі були пов'язані з міським ринком морепродуктів. Більшість раніше відомих коронавірусів мають тваринне походження. Однак джерело поширення SARS-CoV-2 до цього часу не встановлено.

Чим коронавірус відрізняється від грипу

Тривалість інкубаційного періоду при грипі менше (1-3 дні), ніж у зараженого коронавірусом (5-6 днів). Термін появи симптомів COVID-19 може варіюватися від 1 до 14 діб після інфікування. Тобто темп поширення грипу вище.

На відміну від грипу, COVID-19 характеризується більш високими показниками смертності (3-4% при коронавірусі та 0,1% при грипі). Частка тяжкого перебігу захворювання також вище серед заражених COVID-19.

Репродуктивне число осіб, яких може заразити інфікований коронавірусом становить 2-2,5, що вище, ніж при грипі.

У групу ризику при коронавірусі входять люди похилого віку, які страждають хронічними захворюваннями. Вірус грипу більш небезпечний для дітей. За попередніми даними ВООЗ, діти менш схильні до інфікування COVID-19, часто переносять хворобу безсимптомно.

Чи є вакцина від коронавіруса

До цього моменту ВООЗ не підтверджує наявність вакцини для лікування або профілактики COVID-19. У лікуванні коронавіруса використовуються засоби народної і західної медицини, однак їх ефективність не доведена.

Тривають дослідження більше сотні прототипів лікарських препаратів. ВООЗ запустила міжнародне дослідження Solidarity щодо вивчення ефективності потенційних вакцин від коронавіруса.

Стадію клінічних випробувань проходять три вакцини з Китаю. Два види препаратів китайського виробництва дозволені до використання в екстрених випадках на території КНР та ОАЕ.

Американський концерн Moderna проводить стадію випробувань прототипу вакцини на 30 тисячах пацієнтів. Також тривають фінальні випробування вакцини спільного виробництва німецької компанії BioNTech і американської Pfizer на добровольцях. Уряд США уклав контракт на придбання 100 млн доз вакцини компанії Pfizer до грудня 2020 року, 120 млн доз препарату планує закупити Японія.

У серпні 2020 у Росії зареєстрували власну вакцину "Гам-Ковід-Вак" без попереднього широкого тестування, що викликало критику дослідників з інших країн. Згодом було розпочато постреєстраційне клінічне випробування серед 40 тисяч добровольців.