ru ua

Що потрібно знати про коронавірус: головне

Що потрібно знати про коронавірус: головне Пробірка з написом "Коронавірус" (УНІАН)

Пандемія COVID-19 охопила весь світ у 2020 році. Джерелом зараження став новий коронавірус SARS-CoV-2, який виявили в Китаї. Хвороба може протікати з ускладненнями і має високу летальність.

Що відомо про коронавірус і його симптоми, як захиститися від хвороби, детально про вакцину проти COVID-19 - в матеріалі РБК-Україна.

Що таке коронавірус

Коронавіруси - загальна назва сімейства вірусів, які викликають інфекційні хвороби різного ступеня тяжкості (від легкої застуди до серйозних патологічних станів) у людей та тварин.

SARS-CoV-2 - останній з виявлених коронавірусів, характеризується респіраторними симптомами (лихоманка, сухий кашель, слабкість, втрата смакових відчуттів, нюху). Вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом.

Наприкінці 2019 року SARS-CoV-2 спричинив пандемію захворювання COVID-19. Спалах інфекції охопив більшість країн світу.

За рік пандемії вірус SARS-CoV-2 мутував. У світі зафіксовано десятки нових штамів. Це так звані "британський", "каліфорнійський", "південноафриканський" та інші. За даними дослідників, деякі з мутацій характеризуються більш високою швидкістю поширення, мають більшу летальність.

Де почався спалах коронавіруса і чому

Коронавірус SARS-CoV-2 вперше був зафіксований в китайській провінції Хубей в грудні 2019 року.

Масове інфікування почалося в місті Ухань, хворі були пов'язані з міським ринком морепродуктів. Більшість раніше відомих коронавірусів мають тваринне походження.

Чим коронавірус відрізняється від грипу

Тривалість інкубаційного періоду при грипі менше (1-3 дні), ніж у зараженого коронавірусом (5-6 днів). Термін появи симптомів COVID-19 може варіюватися від 1 до 14 діб після інфікування. Тобто темп поширення грипу вище.

На відміну від грипу, COVID-19 характеризується більш високими показниками смертності (3-4% при коронавірусі та 0,1% при грипі). Частка тяжкого перебігу захворювання також вище серед заражених COVID-19.

Репродуктивне число осіб, яких може заразити інфікований коронавірусом становить 2-2,5, що вище, ніж при грипі.

У групу ризику при коронавірусі входять люди похилого віку, які страждають хронічними захворюваннями. Вірус грипу більш небезпечний для дітей. За попередніми даними ВООЗ, діти менш схильні до інфікування COVID-19, часто переносять хворобу безсимптомно.

Вакцина від коронавіруса

Розробка препаратів проти COVID-19 почалася в перші місяці пандемії. Цей процес є критично важливим для боротьби з вірусом. У світі налічується близько трьох сотень потенційних вакцин, які знаходяться на різних стадіях клінічних випробувань.

Варто відзначити, що ряд вакцин схвалений для застосування в екстреному режимі ВООЗ, європейськими регуляторами, органами охорони здоров'я багатьох країн. Серед них препарати Pfizer/BioNTech, Moderna, CoronaVac, Sinopharm, Vaxzevria (AstraZeneca), Janssen від Johnson & Johnson.

У серпні 2020 у Росії зареєстрували власну вакцину Sputnik V без попереднього широкого тестування, що викликало критику дослідників з інших країн. Згодом було розпочато постреєстраційне клінічне випробування, та деякі країни почали її використовувати для щеплень (РФ, ОАЕ, Казахстан, Пакістан, Узбекістан, Чорногорія, Мексика, Лаос, Білорусь та ін.).

Для сраведлівого розподілу вакцини для всіх країн незалежно від рівня їх добробуту запущений глобальних механізм COVAX. Масова імунізація почалася в світі в кінці 2020 року.

Вакцинація від COVID-19 в Україні

В Україні вакцинація стартувала в кінці лютого 2021 року. Вона є добровільною і безкоштовною для населення. Однак в першу чергу щеплення отримують групи ризику (медики, люди похилого віку, військовослужбовці, особи з хронічними захворюваннями).

Для імунізації проти коронавіруса в Україні дозволені препарати: оксфордська вакцина Vaxzevria (торгова назва - CoviShield, виробляється за ліцензією в Індії), Pfizer (США), CoronaVac від китайської компанії Sinovac Biotech.

У другій половині 2021 року планується надходження в Україну вакцини Novavax американської розробки. МОЗ уклав контракт на 10 млн доз. Її будуть виготовляти в Індії..