Експерт розповів про особливості введення бустера в Україні
З початку січня Міністерство охорони здоров'я закликає всіх українців старше 18 років отримати бустерну дозу вакцини проти COVID-19. Ревакцинацію можна пройти через 6-9 місяців після другого щеплення. Для цього використовуються препарати Spikevax від Moderna або Comirnaty від Pfizer-BioNTech.
Компанія Moderna тестувала дві форми ревакцинальної дози. Перша - половина від тієї дози, яку вводять для первинного курсу, друга - це повна доза. Зараз фармвиробник зареєстрував бустерну дозу в обсязі 0,25 мл, тобто для ревакцинації у світі використовують пів дози.
Про особливості введення бустера в Україні в коментарі РБК-Україна розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.
Якщо після двох щеплень людина отримала позитивний тест на COVID, він все одно може пройти ревакцинацію. В Україні не приймалося окремого рішення з цього питання. Але є відповідні рекомендації в інших країнах.
Наприклад, Агентство охорони здоров'я Великобританії дозволяє ревакцинацію принаймні через 28 днів з моменту зараження, якщо вже прийшов час для введення третьої ін'єкції. Тому і в Україні можна отримати бустерну дозу не раніше ніж через 28 днів від початку симптомів хвороби, за умови, що пройшло шість місяців після другого щеплення.
Що стосується бустера Moderna, обидві дозування є безпечними і імуногенними. Компанія досліджувала різні дозування, в результаті була обрана та дозування, якої достатньо для формування імунної відповіді.
Стандартна доза, яку вводять для першого і другого щеплення Spikevax - 0,5 мл за кордоном і в інструкції, яка затверджена в Євросоюзі агентством з лікарських засобів EMA, для ревакцинації вказано 0,25 мл, якщо в Україні буде прийнято рішення про введення дози в 0,5 мл - нічого страшного не станеться.
До того ж вакцину Moderna ми отримуємо як гуманітарну допомогу і у нас зараз достатньо цього препарату. Для того, щоб не знизити дозування, потрібні спеціальні шприци. Тому, можливо, буде прийнято рішення про введення 0,5 мл. Це рішення залежить від Міністерства охорони здоров'я.
У процесі дискусії ми також залишили можливість отримати бустерне щеплення препаратом CoronaVac від Sinovac Biotech. З огляду на те, що багато людей старшого віку в Україні отримали перші два щеплення саме цим препаратом. Не тому що у них не було вибору, а тому що вони вибрали саме цю вакцину, маючи якісь застереження щодо інших вакцин.
Тому ми залишили кілька варіантів - один кращий (отримати бустер мРНК-вакциною), один допустимий - на той випадок, якщо людина не захоче пройти ревакцинацію ніяким іншим препаратом, крім як CoronaVac. Це безпечно, є дослідження про високу імуногенність їх бустера.
Дані про ефективність ревакцинальної дози Sinovac трохи обмежені, але все одно є інформація, що вона забезпечує хорошу імунну відповідь та ефективність. Звичайно, вона нижче в порівнянні з Pfizer, Moderna та AstraZeneca. Але тут вибір ось у чому: краще, щоб люди могли отримати бустер вакциною CoronaVac, ніж нічого не отримають, бо на інший препарат не погодяться.
Федір Лапій, для РБК-Україна