ua en ru

Коронавирус Covid-19

14 августа
12 августа
07 августа
05 февраля
26 января
23 января
08 января
20 декабря
16 ноября
18 октября
28 сентября
15 сентября
15 августа
27 июля
12 мая
08 мая
05 мая
25 апреля
11 апреля
07 апреля
20 марта
19 марта
14 марта
12 марта
08 марта
07 марта
01 марта

Коронавірус SARS-CoV-2 - збудник гострого інфекційного захворювання COVID-19, якому з 2020 року присвоєно статус пандемії.

Коронавірус передається від людини до людини повітряно-крапельним і контактним шляхом. До групи ризику входять люди похилого віку, особи з фоновими захворюваннями.

Відповідно до рекомендаціїй ВООЗ, дієвим методом боротьби з COVID-19 є вакцинація. Масова імунізація від коронавіруса в світі стартувала наприкінці 2020 року. Для зниження ризику інфікування важливо використовувати засоби індивідуального захисту і дотримуватися соціальної дистанції.

Як почалася епідемія

Коронавірус SARS-CoV-2 був виявлений в китайській провінції Хубей в грудні 2019 року. Спалах захворюваності зафіксували в місті Ухань. Перші інфіковані були пов'язані з міським ринком морепродуктів.

Надалі розповсюдження хвороби набуло масштабу епідемії всередині Китаю, а потім і за його межами. У зв'язку із зростанням інфікованих у всьому світі, в березні 2020 ВООЗ присвоїла захворюванню статус пандемії.

У процесі циркуляції коронавірус мутував - з'явилися нові штами з більш високою швидкістю передачі і небезпекою розвитку ускладнень. "Британський" штам і "дельта" -штамм COVID-19 спровокували нові хвилі зараження в багатьох країнах світу.

Коронавірус в Україні

COVID-19 вперше був підтверджений на території України 3 березня 2020 у жителя Чернівців, який приїхав з Італії. Кабмін ввів загальнонаціональний карантин 11 березня з закриттям всіх навчальних закладів, забороною масових заходів, обмеженням транспортного сполучення. З 24 березня в Україні почав діяти режим надзвичайної ситуації.

22 травня карантин став адаптивним - були визначені зони з різним рівнем обмежень в регіонах. Восени почалася друга хвиля коронавіруса, за період жовтень-листопад 2020 кількість нових випадків на добу зросла з 2 тисяч до 10 тисяч і більше.

Уряд посилював умови карантину кілька разів. Зокрема, після новорічних свят 2021 був введений локдаун. Навесні обмеження стали адаптивними з 4-ма зонами за рівнем захворюваності. Влітку 2021-го вся територія України перейшла в "зелену" зону з мінімальними заборонами карантину. Однак його дію знову продовжили.

Симптоми коронавіруса

  • підвищення температури
  • слабкість, біль у м'язах
  • головний біль
  • кашель
  • розлад травлення
  • втрата смаку та нюху

У разі розвитку ускладнень COVID-19 викликає ураження дихальної системи (пневмонію), сепсис, дисфункцію органів.

Запобіжні заходи

  • ретельно мити руки з милом або користуватися спиртовими антисептиками
  • дотримуватися соціальної дистанції в громадських місцях
  • уникати скупчення людей
  • при кашлі, чханні прикривати рот згином ліктя або одноразовою носовою серветкою
  • уникати дотиків руками обличчя, рукостискань, обіймів
  • термічно обробляти продукти харчування
  • провітрювати приміщення

Вакцина від коронавіруса

У світі застосовується кілька видів вакцин від коронавіруса, сотні прототипів знаходяться в стадії розробки і тестування.

ВООЗ схвалені для екстреного використання:

  • мРНК вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna, розроблені в США,
  • інактивовані препарати CoronaVac і Sinopharm (Китай),
  • векторні AstraZeneca (розробка Осксфордского університету), Janssen від Johnson & Johnson (США).

Ці препарати показали високий рівень ефективності та захисту від розвитку важких форм хвороби, що вимагають госпіталізації.

Для формування стійкого імунітету до COVID-19 необхідний курс з двох доз вакцини, крім Janssen (однодозна).

COVID-вакцинація в Україні

Кампанія по імунізації в Україні почалася в лютому 2021 року з пріоритетних груп населення (за віком, наявності хронічних захворювань, роду діяльності). Влітку стартувала COVID-вакцинація для всіх бажаючих. Її проводять в центрах масової вакцинації, пунктах щеплень у медичних установах, за місцем роботи (мобільні бригади).

Для вакцинації використовуються препарати Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac Biotech.

Після двох доз щеплення пацієнт отримує COVID-сертифікат. Його цифрову версію можна сформувати в додатку "Дія". Українські паспорти вакцинації офіційно визнані Євросоюзом, що спрощує процес перетину кордонів країн ЄС.

Погода
Популярные теги