ru ua

Коронавірус Covid-19

25 жовтня

Коронавірус SARS-CoV-2 - збудник гострого інфекційного захворювання COVID-19, якому з 2020 року присвоєно статус пандемії.

Коронавірус передається від людини до людини повітряно-крапельним і контактним шляхом. До групи ризику входять люди похилого віку, особи з фоновими захворюваннями.

Відповідно до рекомендаціїй ВООЗ, дієвим методом боротьби з COVID-19 є вакцинація. Масова імунізація від коронавіруса в світі стартувала наприкінці 2020 року. Для зниження ризику інфікування важливо використовувати засоби індивідуального захисту і дотримуватися соціальної дистанції.

Як почалася епідемія

Коронавірус SARS-CoV-2 був виявлений в китайській провінції Хубей в грудні 2019 року. Спалах захворюваності зафіксували в місті Ухань. Перші інфіковані були пов'язані з міським ринком морепродуктів.

Надалі розповсюдження хвороби набуло масштабу епідемії всередині Китаю, а потім і за його межами. У зв'язку із зростанням інфікованих у всьому світі, в березні 2020 ВООЗ присвоїла захворюванню статус пандемії.

У процесі циркуляції коронавірус мутував - з'явилися нові штами з більш високою швидкістю передачі і небезпекою розвитку ускладнень. "Британський" штам і "дельта" -штамм COVID-19 спровокували нові хвилі зараження в багатьох країнах світу.

Коронавірус в Україні

COVID-19 вперше був підтверджений на території України 3 березня 2020 у жителя Чернівців, який приїхав з Італії. Кабмін ввів загальнонаціональний карантин 11 березня з закриттям всіх навчальних закладів, забороною масових заходів, обмеженням транспортного сполучення. З 24 березня в Україні почав діяти режим надзвичайної ситуації.

22 травня карантин став адаптивним - були визначені зони з різним рівнем обмежень в регіонах. Восени почалася друга хвиля коронавіруса, за період жовтень-листопад 2020 кількість нових випадків на добу зросла з 2 тисяч до 10 тисяч і більше.

Уряд посилював умови карантину кілька разів. Зокрема, після новорічних свят 2021 був введений локдаун. Навесні обмеження стали адаптивними з 4-ма зонами за рівнем захворюваності. Влітку 2021-го вся територія України перейшла в "зелену" зону з мінімальними заборонами карантину. Однак його дію знову продовжили.

Симптоми коронавіруса

 • підвищення температури
 • слабкість, біль у м'язах
 • головний біль
 • кашель
 • розлад травлення
 • втрата смаку та нюху

У разі розвитку ускладнень COVID-19 викликає ураження дихальної системи (пневмонію), сепсис, дисфункцію органів.

Запобіжні заходи

 • ретельно мити руки з милом або користуватися спиртовими антисептиками
 • дотримуватися соціальної дистанції в громадських місцях
 • уникати скупчення людей
 • при кашлі, чханні прикривати рот згином ліктя або одноразовою носовою серветкою
 • уникати дотиків руками обличчя, рукостискань, обіймів
 • термічно обробляти продукти харчування
 • провітрювати приміщення

Вакцина від коронавіруса

У світі застосовується кілька видів вакцин від коронавіруса, сотні прототипів знаходяться в стадії розробки і тестування.

ВООЗ схвалені для екстреного використання:

 • мРНК вакцини Pfizer/BioNTech і Moderna, розроблені в США,
 • інактивовані препарати CoronaVac і Sinopharm (Китай),
 • векторні AstraZeneca (розробка Осксфордского університету), Janssen від Johnson & Johnson (США).

Ці препарати показали високий рівень ефективності та захисту від розвитку важких форм хвороби, що вимагають госпіталізації.

Для формування стійкого імунітету до COVID-19 необхідний курс з двох доз вакцини, крім Janssen (однодозна).

COVID-вакцинація в Україні

Кампанія по імунізації в Україні почалася в лютому 2021 року з пріоритетних груп населення (за віком, наявності хронічних захворювань, роду діяльності). Влітку стартувала COVID-вакцинація для всіх бажаючих. Її проводять в центрах масової вакцинації, пунктах щеплень у медичних установах, за місцем роботи (мобільні бригади).

Для вакцинації використовуються препарати Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca, CoronaVac від Sinovac Biotech.

Після двох доз щеплення пацієнт отримує COVID-сертифікат. Його цифрову версію можна сформувати в додатку "Дія". Українські паспорти вакцинації офіційно визнані Євросоюзом, що спрощує процес перетину кордонів країн ЄС.